Praktykuj w kulturze
Terminy Edycji 2025
EDYCJA WIOSENNA
27.01 – 10.02.2025 Nabór dla instytucji
11.02 – 24.02.2025 Nabór dla praktykantów
25.02 – 10.03.2025 Nabór uzupełniający dla praktykantów
25.02 – 30.06.2025 Termin odbywania praktyk
30.06 – 31.07.2025 Czas na zakończenie praktyk w ramach Edycji Wiosennej
EDYCJA LETNIA
12.05 – 26.05.2025 Nabór dla instytucji
27.05 – 09.06.2025 Nabór dla praktykantów
10.06 – 23.06.2025 Nabór uzupełniający dla praktykantów
10.06 – 30.09.2025 Termin odbywania praktyk
30.09 – 31.10.2025 Czas na zakończenie praktyk w ramach Edycji Letniej
EDYCJA JESIENNO – ZIMOWA
08.09 – 22.09.2025 Nabór dla instytucji
23.09 – 06.10.2025 Nabór dla praktykantów
07.10 – 20.10.2025 Nabór uzupełniający dla praktykantów
07.10.2025 – 31.03.2026 Termin odbywania praktyk
31.03.2026 – 30.04.2026 – Czas na zakończenie praktyk w ramach Edycji Jesienno – Zimowej
Regulamin Praktykuj w kulturze
(kliknij, aby otworzyć w nowym oknie)
Program Praktykuj w kulturze umożliwia studentom i absolwentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, a organizacjom pozyskanie członków do swoich zespołów.
Wchodzenie na rynek pracy jest związane z wieloma lękami. Czy wybrana dzisiaj ścieżka kariery będzie tą ostateczną? Chcąc uniknąć pomyłki warto odbyć praktyki jeszcze w czasie studiów. Czas praktyk to zmierzenie się z nowymi zadaniami, weryfikacja własnych umiejętności czy choćby odpowiedź na takie pytanie: czy praca w kulturze to miejsce dla mnie?
Praktyki w instytucji kultury i praca w nowym zespole to:
- poznanie nowych osób, środowiska, znanych osobistości, zdobycie kontaktów zawodowych,
- praktyczne poznanie funkcjonowania organizacji „od kuchni”:
jak funkcjonuje organizacja pozarządowa, a jak instytucja publiczna? - zaangażowanie w przygotowanie wydarzeń krok po kroku,
- wzrost pewności siebie oraz rozwój osobisty,
- poznanie nowych, ciekawych miejsc,
- praca przy konkretnych projektach,
- możliwość poznania niedostępnych aspektów pracy w instytucji (lub trudno dostępnych),
- praktyczna nauka konkretnych narzędzi,
- dostęp do materiałów branżowych (dostępnych w danej instytucji) np. szkoleń,
- możliwość realizacji własnych pomysłów,
- furtka do zatrudnienia, przekwalifikowania się.
Dodatkowo, niewątpliwą korzyścią z udziału w projekcie jest otrzymanie dokumentów: listu rekomendującego od instytucji lub organizacji, w której odbędziesz praktyki oraz zaświadczenia od Narodowego Centrum Kultury za udział w projekcie. Poza tym dla praktykantów, którzy ukończyli praktyki i zostały dopełnione wszystkie formalności, przygotowujemy specjalne bezpłatne szkolenie. Szkolenie obejmuje takie zagadnienia jak autoprezentacja lub promocja instytucji kultury. Jest też okazją do spotkania się z innymi uczestnikami projektu oraz z pracownikami Narodowego Centrum Kultury.
Nabór odbywa się dwuetapowo – w pierwszej kolejności dla instytucji i organizacji, a następnie dla kandydatów na praktyki:
1. Opiekunowie praktyk składają ofertę poprzez wypełnienie formularza na stronie Pracuj w kulturze – zakładka PRAKTYKUJ W KULTURZE – Dodaj praktyki. Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie i stworzyć profil instytucji. NCK zastrzega sobie prawo do zgłaszania uwag względem zgłaszanych ofert,
które będą wysyłane drogą e-mail w trakcie trwania naboru dla instytucji.
2. Następnie wszystkie oferty praktyk zostają opublikowane w dniu uruchomienia naboru dla praktykantów. Oferty publikowane w ramach programu „Praktykuj w kulturze” oznaczone są czerwonym rombem.
Praktykanci mogą się zgłaszać poprzez portal Pracuj w kulturze – zakładka PRAKTYKUJ W KULTURZE – Szukaj praktyk, klikając przycisk APLIKUJ pod wybraną ofertą praktyk, a następnie uzupełniając swoje dane. Zgłoszenie trafia bezpośrednio do instytucji oferującej praktyki. Każdy praktykant może wybrać maksymalnie trzy interesujące go oferty. Może się to wiązać z koniecznością odbycia trzech rozmów kwalifikacyjnych. W trakcie trwania danej edycji można odbyć jedne praktyki.
W przypadku braku zgłoszeń do instytucji, oferty praktyk zostaną ponownie opublikowane w naborze uzupełniającym.
Po zakończeniu obu naborów strony umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne w wyniku których zostaną podjęte decyzje o współpracy. Instytucje zobowiązane są do poinformowania NCK o wyniku rozmów poprzez zaznaczenie właściwego przycisku przy danych kandydatów na profilu instytucji.
Długość praktyk
Tryb realizacji praktyk będzie wynikał z bezpośrednich ustaleń między praktykantem a instytucją oferującą praktyki. Może to być dowolna kombinacja godzin i dni, w rezultacie dająca czas realizacji praktyk od 160 godzin do 320 godzin.
Faktyczna długość praktyk będzie każdorazowo ustalana bezpośrednio pomiędzy praktykantem a instytucją przyjmującą oraz będzie uzależniona od możliwości i potrzeb instytucji kultury oraz od harmonogramu zajęć praktykanta w ciągu roku.
W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykanci samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania, z wyjątkiem sytuacji, w których instytucja przyjmująca wyrazi gotowość do zapewnienia bezpłatnego zakwaterowania praktykantów.
