Stanowisko

Asystent-muzealnik

Umowa
Miasto
Gdańsk
Województwo
Pomorskie
Wykształcenie
wyższe
Czas trwania oferty

25.05 26.06

Słowa kluczowe
  • Muzeum

Opis stanowiska

• Gromadzenie zabytków do zbiorów etnograficznych Muzeum, głównie związanych z tradycyjną żeglugą, szkutnictwem i rybołówstwem w Polsce;
• Opieka nad zbiorami etnograficznymi;
• Opracowanie zabytków etnograficznych na potrzeby ewidencji zbiorów;
• Prowadzenie badań, w tym terenowych, nad zagadnieniami z zakresu etnografii, związanymi z tradycyjnym rybołówstwem i szkutnictwem;
• Przygotowanie tekstów do publikacji naukowych oraz popularyzatorskich, w tym materiałów na potrzeby promocji zbiorów muzealnych;
• Przygotowanie projektów kwerend na potrzeby wystaw i wydawnictw muzealnych oraz opracowywanie odpowiedzi na kwerendy kierowane do Działu Etnologii Morskiej;
• Organizacja wystaw ze zbiorów własnych Muzeum oraz użyczonych z innych instytucji;
• Wyjazdy, w razie potrzeby, do oddziałów Muzeum, związane z przygotowaniem ekspozycji, nadzorem nad wystawami i zbiorami;
• Oprowadzanie zwiedzających, w razie potrzeby, po ekspozycjach muzealnych.

Wymagania

• Wykształcenie: magisterskie w zakresie etnologii (etnografii, antropologii kulturowej), ewentualnie kulturoznawstwa, historii, archeologii itp.;
• Umiejętność współpracy z komórkami i zespołami o różnym profilu działalności;
• Kreatywne podejście do rozwiązywania problemów;
• Samodzielność;
• Znajomość języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie B2.
Mile widziane
• Znajomość zagadnień historii żeglugi, historii i zagadnień regionalnych Pomorza;
• Umiejętności organizatorskie;
• Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi;
• Umiejętności wędkarskie i żeglarskie;
• Chęć zdobywania doświadczenia w pracy badawczej (przygotowywanie wniosków projektowych, poszukiwanie partnerów, publikacja wyników badań w periodykach naukowych i specjalistycznych);
• Doświadczenie w pracy muzealnej.

Oferujemy

• Umowę o pracę;
• Możliwość pracy na samodzielnym stanowisku w Dziale Etnologii Morskiej w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku;
• Możliwość wyjazdów służbowych do oddziałów Muzeum: w Gdyni (Dar Pomorza), Helu (Muzeum Rybołówstwa), Kątach Rybackich (Muzeum Zalewu Wiślanego), Tczewie (Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków) i Łebie (Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego);
• Możliwość prowadzenia badań terenowych związanych z tradycyjnym szkutnictwem i rybołówstwem, przede wszystkim na terenie Pomorza;
• Dobrze zaopatrzoną bibliotekę specjalistyczna;
• W okresie przejściowym czas na zapoznanie się z tematyką etnologii morskiej;
• Możliwość podnoszenia kwalifikacji – studia podyplomowe, staże, kursy, konferencje;
• Możliwość startowania w wyścigach smoczych łodzi;
• Udział w krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych;
• Praca w dynamicznej instytucji o ugruntowanej renomie w branży muzealnej

Prosimy składać CV, list motywacyjny na adres mailowy: b.roznowska@nmm.pl