Wolontariat podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Umowa
wolontariat
Miasto
KRAKÓW
Województwo
Małopolskie
Czas trwania oferty

06.07 25.07

Opis stanowiska

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego nie mogą się odbyć bez wolontariuszy i wolontariuszek. Każdego roku około 60-70 osób wspiera realizację wydarzenia w obiektach udostępnianych do zwiedzania.
W tym roku MDDK odbędą się 11-12 i 18-19 września pod hasłem "W ruchu".
Zapraszamy do współtworzenia tego wydarzenia.

Wolontariusze i wolontariuszki Dni Dziedzictwa zarządzają punktami informacyjnymi w miejscach prezentowanych w ramach wydarzenia.

A konkretnie: udzielają zainteresowanym osobom informacji o idei Dni Dziedzictwa oraz o programie bieżącej edycji, wspierają logistykę oprowadzania w grupach i dbają o sprawny przebieg spacerów z przewodni(cz)kami. Często sami opowiadają ciekawostki na temat obiektów. Pomagają, doradzają i towarzyszą uczestni(cz)kom Dni Dziedzictwa. Pokazują, słuchają, budują relacje. W skrócie: są tam, gdzie coś się dzieje. A podczas dwóch weekendów Dni Dziedzictwa dzieją się wyłącznie ciekawe rzeczy!

Wolontariusze i wolontariuszki dołączają na około miesiąc przed wydarzeniem. To czas potrzebny na przeszkolenie. Później następuje samo wydarzenie i ewaluacja.
Łącznie (według kalendarza) to półtora miesiąca, ale realny czas, jaki trzeba poświęcić na wolontariat, to między 30 a 50 godzin.

Wymagania

Dyspozycyjność w jeden lub oba weekendy września (11-12, 18-19.09) -pełny dzień (między 9.00 a 19.00).

Udział w spotkaniach szkoleniowych:

szkolenie 1 – merytoryczne: o tym, czym są Dni Dziedzictwa i co charakteryzuje bieżącą edycję (hasło, obiekty, program wydarzeń towarzyszących) oraz na czym polega obsługa punktu informacyjnego. Uwaga: podczas tegorocznej edycji oprócz punktu informacyjnego wolontariusze(-szki) będą obsługiwać punkt rezerwacyjny – o tym też opowiemy na szkoleniu. Szkolenie odbędzie się w formie online (na platformie Zoom), 26 sierpnia o godz. 17.00. Potrwa ok. 90 min.

szkolenie 2 – organizacyjne: to spotkanie w mniejszych grupach* – odprawa przed wydarzeniem. Omówione zostaną wszystkie istotne kwestie praktyczne i logistyczne związane z obiektem/miejscem, do którego została przypisana dana grupa wolontariuszy(-szek). Szkolenia odbędą się w formie online (na platformie Zoom), w tygodniach bezpośrednio przed wydarzeniem (tj. 6-10 września oraz 13-17 września, godziny zostaną podane w późniejszym terminie). Potrwają ok. 60 min.
* Liczba wolontariuszy(-szek) w każdym punkcie zależy od specyfiki miejsca, ale jest to od 3 do 6 osób + pracownik MIK-u.

Dodatkowo zapraszamy na nieobowiązkowy, ale rekomendowany warsztat z komunikacji i współpracy w grupie, ponieważ tego rodzaju wolontariat opiera się na komunikacji i współpracy w grupie 😉 Warsztat odbędzie się w II połowie sierpnia. O szczegółach poinformujemy bliżej tego terminu.

Oferujemy

Oprócz sympatycznej atmosfery, okazji do rozwijania różnych kompetencji i zaświadczenia o współpracy, dbamy o przeszkolenie, transport do obiektów poza Krakowem oraz ciepły posiłek w ciągu dnia.

Aby zostać wolontariuszem(-szką) Dni Dziedzictwa, wystarczy być dyspozycyjnym/dyspozycyjną w jeden lub oba weekendy wydarzenia i wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie podanej w ogłoszeniu.