Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Poradnik Architektoniczny dla miasta ogrodu Podkowy Leśnej – działanie na rzecz rewitalizacji

Rewitalizacja jest momentem próby dla każdego z miast. To bowiem proces, który wymusza działanie w poprzek poszczególnych obszarów polityki miejskiej i organizację współpracy setek osób reprezentujących różne dziedziny i perspektywy. Jednym z przykładów tego rodzaju działań jest wydany w październiku Poradnik Architektoniczny dla miasta ogrodu Podkowy Leśnej.

Kluczowa w tym działaniu jest również polityka kulturalna. Obecność kultury i wykorzystanie jej potencjału w procesach rewitalizacji nie jest już tylko ideą ani "postulatem" - jej rola została potwierdzona zarówno w dokumentach rządowych, jak i wielu miejskich strategiach i towarzyszących im programach operacyjnych. Kluczowe pytanie brzmi więc nie "czy", ale "jak" skutecznie wykorzystać kulturę i politykę kulturalną w procesach rewitalizacji.

Jednym z przykładów tego rodzaju działań jest wydany w październiku Poradnik Architektoniczny dla miasta ogrodu Podkowy Leśnej. Poradnik wydany został przez Urząd Miasta Podkowy Leśnej z okazji X edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie i jest kulminacją wieloletnich działań na rzecz ochrony podkowiańskiego krajobrazu kulturowego prowadzonych w ramach wspomnianego już projektu Otwarte Ogrody (www.otwarteogrody.pl), we współpracy z organizacjami PTN (Preservation Trades Network (www.ptn.org) oraz pod patronatem INTBAU, której to organizacji członkami są autorzy Poradnika Izabela Gajny, Andrzej Kutiak i ja, Magdalena Prosińska.

Początki projektu sięgają współpracy z nieżyjącą już wybitną architekt konserwator oraz bardzo inspirującą osobą z Nowego Jorku, Misią Leonard, współzałożycielką amerykańskiej sieci na rzecz rewitalizacji ginących tradycyjnych zawodów budowlanych PTN. Spędziła ona w Podkowie Leśnej, tzw Małym Londynie okres po Powstaniu Warszawskim. 60 lat później poprowadziła dwukrotnie w 2005 i 2007 roku warsztaty dokumentacji zagrożonego zniknięciem detalu architektonicznego oraz architektury drewnianej chcąc również odwdzięczyć się miastu za przysługę udzielenia jej schronienia. Warsztaty i dokumentacja kontynuowane były w następnych latach.

Kontynuacja lokalnej tradycji w architekturze jednorodzinnej jest jednym z warunków ładu przestrzennego. Autorzy publikacji wychodzą z założenia, że style architektoniczne i charakterystyczny dla nich detal definiują wygląd historycznego miasta jakim jest Podkowa Leśna. Detal architektoniczny w Podkowie jest jednak zagrożony, z wyjątkami, całkowitym zniknięciem. Poradnik zawiera opis istniejących stylów architektonicznych poprzez analizę definiujących je detali. Celem projektu było podniesienie świadomości urody i potrzeby ochrony tej niespodziewanie delikatnej części dziedzictwa lokalnego.

Publikacja będąca rodzajem wzornika architektonicznego jest próbą zdefiniowania języka architektury podkowiańskiej w taki sposób, aby mógł być on zastosowany w nowych realizacjach. Nie jest to zbiór gotowych projektów i rozwiązań, ale próba pokazania katalogu pięknych elementów, które mogą być inspiracją podczas projektowania. Wydawnictwo jest także zbiorem porad dla właścicieli historycznych budynków i ogrodów, którzy planują remonty i rozbudowy. Autorzy mają nadzieję, że będzie ono również wsparciem dla samorządu podczas projektów rewitalizacji przestrzeni publicznych oraz podpowiedzią podczas negocjacji z inwestorami. Wydawnictwo jest więc również próbą obrazowego i atrakcyjnego zaprezentowania hermetycznych informacji zawartych w planie miejscowym.

Wzornik wydany został w partnerstwie ze Stowarzyszeniami Związek Podkowian i LGD Zielone Sąsiedztwo.

Więcej informacji:
www.miastaogrody.pl
www.podkowalesna.pl

Oceń:

przeciętny

Średnia ocena: 1.9/5
Oceniony: 43 razy

Źródło: Kadra kultury  

« powrót